• امروز : پنج شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 21 September - 2023
7

گردشگری خوراک (امنیت خوراک در گردشگری)

  • کد خبر : 1497
  • ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷
گردشگری خوراک (امنیت خوراک در گردشگری)
 نخستین رکن امنیت ملی در هر جامعه امنیت غذایی آن جامعه است که حتی امنیت نظامی و مکانی بعد از آن قرار می گیرد. در این راستا امنیت غذایی یکی از فاکتورهای اصلی و مهم در تامین امنیت یک کشور است. امنیت غذایی و عرضه با ثبات مواد غذایی با توجه به اهمیت جهانی آن پیوسته مورد توجه کشورهای درحال توسعه است.

با توجه به تغییر راهبردهای جنگی استکبار جهانی (از جنگ سخت به نرم) و انهدام زیرساخت ها برای درهم شکستن پایداری کشورها، میدان جنگ به تمام ارکان حیاتی کشورها به ویژه حوزه های اقتصادی کشانده شده است. یکی از این راهبردها، وارد کردن عمدی بیماری حیوانی یا گیاهی، با هدف ایجاد وحشت، خسارت اقتصادی و از بین بردن ثبات و پایداری کشورها است که با هزینه ای اندک انجام می شود و در طی تاریخ به وسیله دولت ها یا سازمان های تروریستی مستقل و تابع دولت های خاص، انجام شده است. اگر بیماری انتخاب شده قابل سرایت به انسان باشد، امنیت غذایی و سلامت عمومی جامعه نیز در خطر خواهد بود. بسیاری از متخصصان بیماری های گیاهی و دامپزشکان، درباره کنترل بیماری های گیاهی و حیوانی خارجی، فاقد تجربه کافی هستند. این تحقیق با استفاده از مستندات و نظرسنجی از افراد صاحب نظر در زمینه های مختلف کشاورزی و مسائل امنیتی مرتبط ، با هدف احتمال بیو تروریستی بودن مشکلات به وجودآمده درزمان های مختلف  در ایران، انجام گرفته است . و نقش بیوتروریسم در امنیت غذایی، با تکیه بر مزایاو مخاطرات احتمالی فناوری های جدید مانندزیست فناوری و فناوری نانو در امنیت غذایی کشور بررسی شده است  و این امکان وجود دارد که حملات بیوتروریستی از سوی  دشمنان نبوده است، ولی امکان استفاده از این روش برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران محتمل است. از طرفی امنیت غذایی تاثیر بسیار زیاد و مستقیمی بر امنیت ملی دارد، تولید محصولات کشاورزی بر درآمد ناخالص ملی و اشتغال به کار، تاثیر مثبت دارد. کشور در برابر حمله های های بیولوژیکی آسیب پذیر است،، از این رو شبکه موجود حفظ نباتات، دامپزشکی و شیلات باید در مهار عوامل بیماری زا و آفات جدیت دقت بیشتری به خرج دهند. استفاده از فناوری های نوین علمی و کاربردی مناسب در زمینه مقابله با بحران های غذایی می تواند موثر و در جهت کاهش واردات محصولات کشاورزی و وابستگی غذایی مهم تاثیرگذار باشد. عزم ملی و اقدامات کنترلی در جهت کاهش مخاطرات احتمالی غیرعمدی یا عمدی موثر است.

 نخستین رکن امنیت ملی در هر جامعه امنیت غذایی آن جامعه است که حتی امنیت نظامی و مکانی بعد از آن قرار می گیرد. در این راستا امنیت غذایی یکی از فاکتورهای اصلی و مهم در تامین امنیت یک کشور است. امنیت غذایی و عرضه با ثبات مواد غذایی با توجه به اهمیت جهانی آن پیوسته مورد توجه کشورهای درحال توسعه است.

امروزه سلاح های بیوتروریستی و آگروتروریستی با خدشه وارد کردن در تمام مراحل امنیت غذایی که شامل پایداری در عرضه و دریافت غذا همچنین بهره مندی از غذای سالم و با کیفیت،باعث شده که علاوه بر تهدید برای سلامت انسان به عنوان ابزاری خطرناک در آلودگی و نابودی محصولات کشاورزی، فرآورده های دامی و لبنی، صنایع شیلات و آبزیان مورد هدف تروریست ها قرار گیرد.

حملات بیوتروریستی و آگروتروریستی علاوه بر ترس و بیماری، با کمترین هزینه باعث کاهش توان تهیه و تولید غذای جامعه، زیان هنگفت اقتصادی و صنعتی، از دست دادن اعتماد به دولت ها و حکومت ها و ایجاد بی نظمی در کشور می شود. از راه های ایجاد بیوتروریسم می توان به عوامل زیستی انتخابی به روش ژن درمانی، عوامل زیستی دوجزئی، عوامل زیستی سنتتیک، میکروب های پنهان و در حملات آگروتروریستی به تخریب یا آلوده سازی، آسیب رسانی یا صدمه زدن به یک محصول، دام، کالای کشاورزی خام، تولید غذایی، مواد و همچنین دارایی های مرتبط با کشاورزی و یا افرادی که در کشاورزی مشغول هستند، اشاره نمود. این حملات احتمالی را می توان توسط بیوسنسورها بر اساس جزء بیولوژیکی مانند آنتی بادی و آنتی ژن، آنزیم و یا سلول های جانوری و گیاهی به موقع شناسایی کرده و از خسارات جلوگیری نمود.

 بیوتروریسم عبارت است از منتشر کردن عوامل بیولوژیکی یا سمی با هدف کشتن یا آسیب رساندنبه انسان ها، حیوانات و گیاهان با قصد و نیت قبلی و به منظور وحشت آفرینی ، تهدید و وادار ساختن یک دولت یا گروهی از مردم به انجام عملی یا برآورده کردن خواسته ای سیاسی یا اجتماعی. امروزه نیروهای نظامی، تنها جمعیت در معرض خطر برای حملات بیولوژیک نیستند بلکه اقشار مختلف مردم در معرض خطر می باشند.

. بیوتروریسم مواد غذایی بر خلاف یک انفجار یا یک حمله شیمیایی که قابل مشاهده بوده و تلفات آن قابل رویت است پدیده ای است آرام که در طول زمان طولانی و بتدریج اتفاق میافتد و تنها زمانی میتوان به این حمله پی برد که تعداد کثیری از مردم به بیمارستانها و مراکز درمانی مراجعه نمایند و بدین ترتیب با آلوده سازی منابع غذایی منجر به قحطی و فلج شدن اقتصاد یک ملت می شوند.

.تروریسم مواد غذایی از طریق عوامل شیمیایی،بیولوژیک یا رادیوهسته ای رخ می دهد.

  بیوتروریسم: به استفاده عمدی ازعوامل بیولوژیکی (باکتری، ویروس و انگل) به منظور ایجاد ترس، تهدید، رواج بیماری و مسمومیت در میان جمعیت در معرض خطر، به منظور دستیابی به اهداف تروریستی اطلاق می­شود.در دنیای امروز ارگانیسم­های بیماری­زای زیادی از بین رفته­اند و یا به ندرت دیده می­شوند ولی همین عوامل میکروبی وویروسی در جنگ­ها به منظور نابودی دشمن استفاده می­گردد.رشد بیوتکنولوژی نوین، انسان را قادر ساخته تا از میکروارگانیسم­هابا برنامه ریزی، دقت و سرعت هر چه بیشتر به نحوه دلخواه بهره گیرد.بیوتروریسم و توان بالقوه آن برای تخریب وکشتار دسته جمعی از موضوعاتی است که به طور فزاینده­ای توجه جهانیان رابه خود معطوف کرده است.

لینک کوتاه : https://rahbalad.news/?p=1497

درج نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه در سایت منتشر خواهد شد.
  • نظرهایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • نظرهایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهند شد.