• امروز : شنبه - ۱ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 23 September - 2023
6

و اینک بیمه راهنمایان در بودجه ۱۴۰۱

  • کد خبر : 1575
  • ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱
و اینک بیمه راهنمایان در بودجه ۱۴۰۱
موضوع بیمه شاغلان حرفه راهنمایان گردشگری در کشور همواره از دیرباز مورد مطالبه جدی این قشر مهم و تأثیرگذار صنعت گردشگری بوده، تا جایی که در سلسله دیدارهایی که ضرغامی با اهالی بخش خصوصی و همچنین با رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری داشت، به دنبال این مطالبه به حق و با توجه به توضیحات ارائه شده توسط کانون راهنمایان گردشگری، ضمن تأکید بر اهمیت پیگیری و تحقق این امر در سایه مساعدت لازم موضوع را در دستور کار وزارتخانه قرار داد.

موضوع بیمه شاغلان حرفه راهنمایان گردشگری در کشور همواره از دیرباز مورد مطالبه جدی این قشر مهم و تأثیرگذار صنعت گردشگری بوده، تا جایی که در سلسله دیدارهایی که ضرغامی با اهالی بخش خصوصی و همچنین با رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری داشت، به دنبال این مطالبه به حق و با توجه به توضیحات ارائه شده توسط کانون راهنمایان گردشگری، ضمن تأکید بر اهمیت پیگیری و تحقق این امر در سایه مساعدت لازم موضوع را در دستور کار وزارتخانه قرار داد.

با توجه به این موضوع و از آنجایی که لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده اوایل هفته جاری تقدیم مجلس شد؛ معاون گردشگری کشور در صفحه مجازی خود ضمن اشاره به این موضوع از تثبیت بیمه راهنمایان گردشگری در بودجه کشور خبر داد و نوشت: “آخرین گام‌ها برای تثبیت بیمه راهنمایان در بودجه کشور با پیگیری کانون راهنمایان گردشگری و همراهی دولت با نزدیک شدن به قرن جدید به درستی برداشته شد و عنوان راهنمایان گردشگری به عنوان اقشار خاص در لایحه بودجه پیشنهادی دولت در سال ۱۴۰۱ درج شد”.

از همین رو محسن حاجی‌سعید در گفت‌و‌گو با تسنیم ضمن بیان تاریخچه‌ای مختصر از پیگیری‌ها و اقدامات انجام شده کانون راهنمایان گردشگری کشور در طول دو سال گذشته، جزییات نحوه تحقق این آرزوی دیرینه را توضیح داد.

وی گفت: اجرای طرح بیمه راهنمایان گردشگری به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین خواسته راهنمایان گردشگری همواره از سالیان گذشته تا کنون مطرح بوده است و در هیئت مدیره فعلی کانون راهنمایان گردشگری کشور نیز به عنوان یک اولویت اول در دستور کار قرار گرفت؛ بر همین اساس انجام اقدامات و پیگیری‌های لازم در این خصوص از اوایل سال ۱۳۹۸ آغاز شد.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به این موضوع که بیمه راهنمایان گردشگری تا کنون صرفاً به شکل خویش‌فرمایی امکان‌پذیر بود، بیان کرد: با توجه به مشکلات موجود در این زمینه از جمله عدم وجود کارفرمای ثابت و همچنین با در نظر گرفتن این موضوع که گردشگری در کشور دارای فصل‌های کوتاه اوج تقاضای سفر و فصل‌های بلندمدت کاهش تقاضای سفر است و این امر در واقع باعث نبود مسافران خارجی می‌شود، امکان استفاده فراگیر از بیمه برای راهنمایان گردشگری امکان‌پذیر نبوده است.

به اعتقاد رئیس جامعه کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری، نبود حمایت بیمه‌ای از شاغلان مشغول به فعالیت در این صنف باعث شده بود که بسیاری از راهنمایان گردشگری به واسطه عدم احساس امنیت شغلی، پایداری و تاب‌آوری بالایی در این شغل نداشته باشند و بعد از مدتی به اجبار و علی‌رغم میل خود ناگزیر شغل خود را رها کنند.

حاجی‌سعید ادامه داد: بر همین اساس با توجه به دلایل توضیح داده شده و اطمینان از ضرورت امکان تحقق بیمه اقشار خاص برای راهنمایان گردشگری کشور به دنبال مطالبه انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری در کشور در صدد تلاش برای تحقق این موضوع برآمدیم.

وی با بیان این مطلب که کانون راهنمایان گردشگری در دولت قبل و به صورت مشخص در سال ۱۳۹۸ در مطالبه‌ای از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و هم‌چنین معاون کشور خواستار تحقق بیمه اقشار خاص برای راهنمایان گردشگری شد، تصریح کرد: متأسفانه اما سازمان برنامه و بودجه از این مطالبه استقبال نکرد و این موضوع را در تدوین لایحه بودجه پیش‌بینی و لحاظ نکرد.

این فعال بخش خصوصی اظهار کرد: به همین خاطر و با توجه به عدم استقبال و حمایت دولت از این طرح، خواستار حمایت مجلس در این راستا شدیم که خوشبختانه مجلس قبل در این راستا کمک شایانی کرد و دولت را مکلف ساخت تا سقف ۲ هزار نفر از راهنمایان گردشگری را در سال ۱۳۹۹ تحت پوشش بیمه اقشار خاص قرار دهد؛ اما در سال ۱۳۹۹ علی رغم تکلیف مجلس به دولت، باتوجه به عدم وجود الزام قانونی در اسناد بالا دستی مبنی بر تأمین بودجه لازم برای تحقق این امر، عملیات بیمه راهنمایان گردشگری تحت عنوان بیمه اقشار خاص اجرایی نشد.

بنا به گفته رئیس جامعه کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری، بر همین اساس، در نهایت به دنبال تشکیل جلسات توجیهی با رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه و ارائه توضیحات مقتضی توسط کانون راهنمایان گردشگری در سال ۱۳۹۹ مجوز‌های لازم جهت تخصیص ردیفی در لایحه بودجه برای تأمین اعتبارات لازم و آغاز این طرح صادر شد.

حاجی‌سعید ضمن اشاره به این موضوع که پس از این اتفاق و به منظور آماده ساختن بستر لازم برای اجرای طرح، تفاهم‌نامه‌ای نیز با سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر معرفی افراد متقاضی شاغل در حرفه راهنمایان گردشگری برای استفاده از این طرح منعقد شد، توضیح داد: اما نکته حائز اهمیت این بود که علی‌رغم تمامی رایزنی‌های انجام شده با سازمان برنامه و بودجه و اخذ موافقت دولت در راستای اجرای این طرح، در کمال تعجب در زمان تقدیم بودجه به مجلس مشاهده شد که ردیف مربوط به تأمین اعتبارات لازم برای تحقق موضوع بیمه راهنمایان گردشگری حذف شده است.

وی این امر را موجب شکل‌گیری موجی از انتقادها و اعتراضات به دولت به منظور لزوم تحقق و اجرایی شدن این طرح در راستای حمایت از راهنمایان گردشگری، از سوی کانون راهنمایان گردشگری و هم چنین نمایندگان مجلس دانست.

این فعال بخش خصوصی با بیان این مطلب که دولت نیز با توجه به شرایط به وجود آمده و در پاسخ به اعتراضات شکل گرفته، هماهنگی‌هایی با سازمان برنامه و بودجه برای بررسی مجدد این موضوع و در نظر گرفتن آن در لایحه بودجه انجام داد شد، گفت: ولی با توجه به اینکه لایحه بودجه تقدیم مجلس شده بود تنها در صورتی امکان تحقق این امر وجود داشت که مجلس مجدداً تحقق این موضوع را به دولت تکلیف می‌کرد.

رئیس جامعه کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری با اشاره به اینکه هرچند با انجام پیگیری‌های لازم توسط کانون راهنمایان گردشگری و هماهنگی با نمایندگان کمسیون تلفیق، این موضوع مجدداً و برای بار دوم در مجلس مطرح و با قاطعیت آراء نیز تصویب شد، اذعان کرد: اما متأسفانه باز هم به دلیل عدم اهتمام لازم در دولت قبل در نهایت این امر در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۴۰۰ لحاظ نشد.

حاجی‌سعید خاطرنشان کرد: اما امسال خوشبختانه با عنایت به اهتمام وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزیر سابق، شخص معاون گردشگری و همچنین نمایندگان مجلس در دو دوره اخیر به این مقوله، با توجه به رایزنی‌های انجام شده با مسئولین مربوطه در سازمان برنامه و بودجه، این مهم بالاخره محقق شد و در لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۱ به مجلس ردیفی به منظور تأمین اعتبارات لازم برای اجرای طرح بیمه راهنمایان گردشگری در نظر گرفته شده است و این موضوع مطابق اطلاعات مربوطه بارگذاری شده در سایت سازمان تأمین اجتماعی نیز قابل تصدیق است.

وی تحقق این موضوع را که همواره از ۲۰ سال گذشته مورد مطالبه و درخواست راهنمایان گردشگری بود را به منزله رفع دل نگرانی و دغدغه عمده راهنمایان گردشگری دانست و آن را اتفاقی سازنده و امیدوارکننده دانست.

لینک کوتاه : https://rahbalad.news/?p=1575

درج نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه در سایت منتشر خواهد شد.
  • نظرهایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • نظرهایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهند شد.