• امروز : شنبه - ۱ مهر - ۱۴۰۲
 • برابر با : Saturday - 23 September - 2023
4
سفر و کودکان

راهکارهایی برای سفر با کودکان

 • کد خبر : 1807
 • ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷
راهکارهایی برای سفر با کودکان

سفر می‌تواند برای کودکان در هر سنی یک تجربه آگاهی بخش و جذاب باشد؛ غذاها، تجربیات و مناظر جدید و البته زمان با کیفیتی که با خانواده سپری می شود. اما در عین حال سفر با کودکان می تواند یک برنامه طاقت فرسا هم باشد؛

برنامه های غیرقابل پیش بینی، فهرست های طولانی برای بستن چمدانها و سرو کله زدن با بچه های بدخلق تنها تعدادی از چالشهایی هستند که ممکن است در این مسیر با آن‌ها مواجه شوید.

در اینجا راه‌هایی را برای راحت تر سفر کردن با کودکان به خانواده ها پیشنهاد می دهیم تا والدین و فرزندان از آن لذت ببرند و خاطراتی به یادماندنی از آن بسازند؛ چیزی که شاید مهمترین هدف سفر باشد.

درگیر نگه داشتن کودکان، در هر سنی که باشند
مشتاقانه منتظر تعطیلات خانوادگی پیش رو هستید اما می خواهید مطمئن شوید که اعضای جوانتر خانواده نیز از آن لذت ببرند.
استراتژی های خاصی که می‌توانید با استفاده از آنها به کودکان درگذراندن اوقاتی خوب در سفر کمک کنید، به سن آنها بستگی دارد: نیازهای یک نوزاد بسیار متفاوت از یک کودک نوپا یا دوساله است. اما فرزندانتان هر سنی هم که داشته باشند، به یاد داشته باشید که قبل از سفر تحقیقاتی در مورد فعالیت های دوستدار کودک در مقصد موردنظرتان انجام دهید؛ برنامه هایی که شما و خانواده تان می توانید از آنها استفاده کنید. البته قطعا این آمادگی پیش ازسفر کمی زمان بر است.

نوزادان
به گفته راینر جنس، ریس و موسس انجمن سفرهای خانوادگی، سفر با کودکان در محدوده سنی تا ۲ سالگی از بسیاری جهات از جمله راحت ترین سفرهاست. او می گوید: “کودکان در این سن قابل حمل هستند و شما می توانید آنها را به هر جایی ببرید و تا زمانی که محیطی راحت برای آنها ایجاد کنید، آنها را راضی نگه دارید.

آماندا نورکراس، سردبیر مجله آنلاین تعطیلات خانوادگی، تاکید می‌کند که برنامه ریزیها برای نوزادان بسیار مهم است. او می‌گوید “اگر کودک شما برنامه خاص غذایی یا خواب دارد، سعی کنید در تعطیلات تاحد امکان نزدیک تر به آن برنامه عمل کنید و روزهای خود را براساس آن برنامه ریزی کنید.

هنگام گشت و گذار و ماجراجویی در سفر حتما اسباب بازیها و چیزهای مورد علاقه نوزادتان را به همراه داشته باشید و او را در تمام روز در کالسکه نگه ندارید، به کودک خود فرصت راه رفتن و ورزش کردن بدهید. اگر فرزند شما هنوز راه نمی رود، همچنان می‌تواند روی تشک دراز بکشد یا بغلتد.

کودکان نو پا
خانم نوکراس معتقد است کودکان نوپا سرگرم کننده هستند زیرا آنها شروع به کنجکاوی در مناظر مختلف اطراف خود می‌کنند. او می‌گوید مقاصد برای آنها لذتبخش خواهد بود اما هنگام برنامه ریزی سفر خود مطمئن شوید که زمان زیادی را در اختیار آنها بگذارید تا بتوانند انرژی خود را در زمین بازی یا استحر هتل آزاد کنند و سوختگیری کنند. آقای جنس همچنین طرفدارگذراندن وقت در پارک‌های محلی با کودکان نوپاست.

او میگوید: “هرچه کودک نوپای شما فضای بازتری برای دویدن داشته باشد شادتر خواهد بود. به عنوان یک امتیاز، احتمالا با والدین محلی ملاقات خواهید کرد که می‌توانند در مورد سایر فعالیت‌های کودک نوپایتان در شهر به شما توصیه کنند و همچنین نام رستورانهای مناسب برای غذا خوردن را به شما بگویند.”

کودکان دبستانی
به اعتقاد این کارشناسان سفربا کودکان، کلید درگیر نگه داشتن بچه های ۵ ساله و بزرگتر در یک سفر خانوادگی این است که آنها را در برنامه ریزی مشارکت دهید حتی در بخشی کوچک. او می‌گوید هرچه به بچه های این سن قدرت بیشتری دهید تا کارهایی را که به انجام آن علاقمند هستند، مثل دیدن یک سایت یا موج سواری، انتخاب کنند، درگیری شان بیشتر خواهد شد.

نکته: به فرزندانتان اجازه دهید بین چند فعالیت یکی را انتخاب کنند به جای اینکه هیچ مسوولیتی به آنها ندهید. به عوان مثال در یک مقصد ساحلی، گزینه ها ممکن است یک سفر نیم روزه غواصی یا یک برنامه ماهیگیری باشد. در یک محیط شهری، انتخاب هایی از تورهای پیاده روی جالب را به اشتراک بگذارید و به آنها اجازه دهید یکی دو مورد را که بیشتر برایشان جذاب است انتخاب کنند.

اما آقای اریک استون، موسس یک سایت آنلاین سفر با خانواده، معتقد است انتخاب راهنماهای مناسب کمک زیادی به هیجان انگیز نگه داشتن برنامه سفر برای فرزندان می‌کند. او می‌گوید “وقتی در حال تحقیق در مورد تورها و فعالیت‌ها هستید، نظرات را بخوانید تا بدانید کدام راهنماها در گذشته با بچه‌ها ارتباط خوبی داشته‌اند.

یک راهنمای عالی می‌تواند تاثیر عمیقی بر فرزندان شما داشته باشد. اقای استون پسر خود را مثال می زند که به خاطر هنرمندی که راهنمای یک تور هنری خانواده او در شهر لندن بود، به یک طراح عالی تبدیل شده است. او می‌گوید این تور به معنای واقعی زندگی او را تغییر داد.

نوجوانان
خانم نورکراس باور دارد که بهترین راه برای درگیر نگه داشتن نوجوانان این است که آنها برنامه ریزی بخشی از سفر خود را بعهده بگیرند. او پیشنهاد می‌کند که آنها برخی از جاذبه‌هایی را که علاقمند به دیدن آنها هستند انتخاب کنند و حتی اجازه داشته باشند یکی از دو روز برنامه سفر خانواده را طراحی کنند.

آقای جنس هم که پدر دو نوجوان است می‌گوید والدین ممکن است بخواهند به نوجوانان بزرگتر فرصت بیشتری برای گشت و گذار مستقل در مقصد بدهند که سری به مغازه ها بزنند یا به محله خاصی بروند.
او تاکید می‌کند که “تا زمانی که شما و نوجوانتان هردو احساس امنیت کنید او از مدتی وقت گذراندنی تنهایی هیجان زده خواهد بود.”

انتخاب مقصد
ممکن است کار دشواری باشد انتخاب کردن مقصد برای یک سفر خانوادگی . اما چطور باید این مقصد را انتخاب کرد؟

اول علایق، دوم مقصد
توصیه می‌شود ابتدا علت سفر و کاری را که علاقمندید در مقصد انجام دهید مشخص کنید بعد مقصدی را انتخاب کنید. آیا می‌خواهید در ساحل استراحت کنید؟ آیا می‌خواهید یک طبیعت‌گردی پر از ماجراجویی داشته باشید؟ آیا به دنبال فرار از شهر هستید؟ وقتی تصمیم گرفتید که دوست دارید اوقات فراغت خود را گونه بگذرانید می‌توانید تصمیم بگیرید که کجا بروید.
اینجا به چند راه ساده برای فکر کردن و تصمیم گیری در انتخاب مقصد اشاره می‌کنیم:

– تعطیلات ساحلی می‌تواند برای کودکان در هر سنی مناسب باشد
– پارک‌های موضوعی می‌توانند بهترین انتخاب باشند برای کودکان بین ۳ تا ۱۲ سال. کودکان کمتر از ۳ سال نمی‌توانند در بیشتر فعالیتهای آن شرکت کنند و بچه‌های بزرگتر اغلب به پارک‌های موضوعی علاقمند نیستند.
– سفرهای دریایی انتخاب خوبی برای کودکان دبستانی و نوجوان است چراکه می‌توانند تاحدودی مستقل باشند و با طیف وسیعی از فعالیت‌ها مشغول باشند. تمامی کشتی‌های کروز دوستدار خانواده، دارای کلوپهای کودکان و نوجوانان هستند.
از طرفی می‌توانید به سفر به مقاصد بین‌المللی هم فکر کنید و اگر کودکانی در سنین مدرسه یا نوجوان دارید از آنها بپرسید که کجا می‌خواهند بروند؟ مشارکت دادن آنها در فرایند تصمیم‌گیری سفر را برایشان خاطره انگیزتر می‌کند.

نوشتن یک برنامه سفر و انتخاب محل اقامت
این می‌تواند بهترین بخش سفرتان باشد. مطالعات نشان داده است که برنامه ریزی برای تعطیلات شادی را در وجودتان افزایش می دهد حتی پیش از آنکه به سفر بروید.

هتل یا خانه؟
بسیاری از کارشناسان معتقدند که اجاره یک اپارتمان یا خانه می‌تواند برای سفر با کودکان گزینه مناسبی باشد. خاصه آنکه موسساتی هم وجود دارند که اقامتگاه‌های مناسب خانواده یا کودکان را پیشنهاد می‌دهند.
این کار مزیت‌ها و معایبی هم دارد:

مزایا:
با اجاره یک اپارتمان یا خانه شما می‌توانید از امکاناتی مثل آشپزخانه استفاده کنید و اقتصادی‌تر عمل کنید اگر بودجه محدودی برای سفر داشته باشید.
از سویی در چنین فضایی امکان اضافه شدن اعضای دیگری از خانواده و فامیل نیز وجود دارد.

اما شاید بهترین امتیاز اجاره یک خانه در سفر، داشتن فضای مجزا برای والدین و کودکان باشد. گاهی کودکان بازی می‌کنند و پدر یا مادر قصد دارند استراحت کنند یا نیاز هست برای کتاب خواندن چراغ روشن باشد در حالیکه کودکان خوابند.

معایب:
با اجاره یک خانه یا آپارتمان در سفر شما امکان استفاده از امکانات یک هتل مثل کلوپ کودکان یا استخر و فضای آن را از دست می‌دهید.

یک پرواز بدون توقف یا پروازهای پیوسته؟!
وقتی با کودکان سفر می‌کنید خیلی مهم است که روی آنچه مناسبتر و راحت‌تر است متمرکز باشید تا روی قیمت. یک پرواز با معطلی زیاد ممکن است ارزان باشد اما وقتی در فرودگاه با کودکان نوپا معطل هستید متوجه سختی آن می‌شوید. در این شرایط و با وجود کودکان، پروازهای بدون توقف انتخاب بهتری نسبت به پروازهای پیوسته و طولانی برای رسیدن به یک مقصد است.

– در پرواز‌های طولانی، تلاش کنید تا با اوردن اسباب‌بازی یا چیزهای دیگری مثل یک پتو یا بالش راحت پرواز را برای کودکان راحت‌تر کنید. برخی از والدین هم با مشورت پزشک از خواب‌آور برای استراحت بیشتر کودکانشان در سفرهای طولانی استفاده می‌کنند.

برای هرروز برنامه‌ریزی کنید
– کارشناسان معتقدند برای کودکان در هر سنی، هرچه کمتر، بهتر! یعنی بهتر است زیاد آنها را خسته نکنید و برنامه‌ای برای تمام روز نریزید. برای مثال اگر صبح به دیدار مکانهای دیدنی می‌روید بعد از ظهر را خالی بگذارید یا رفتن به استخر یا پارک را در نصف روز انجام دهید و بقیه روز را آزاد بگذارید!

– و توجه داشته باشید در سفر زیاد هم برنامه‌های آموزشی برای کودکان نگذارید! کاری کنید به آنها خوش بگذرد! کودکان از یک برنامه تمام روز دیدن موزه یا سایت‌های تاریخی لذت نمی‌برند. باید تعادل را در برنامه‌ریزی حفظ کرد. برای مثال اگر در رم هستید و صبح تور دیدار از واتیکان و کلوزیوم را دارید برای بعد از ظهر یک تور درست کردن پیتزا یا ژلاتو را انتخاب کنید.

لینک کوتاه : https://rahbalad.news/?p=1807
 • نویسنده : مهتاب زنگنه
 • ارسال توسط :
 • منبع : رسانه راه بلد
 • 104 بازدید
 • بدون دیدگاه

برچسب ها

مطالب مشابه

درج نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه در سایت منتشر خواهد شد.
 • نظرهایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
 • نظرهایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهند شد.