• امروز : شنبه - ۱ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 23 September - 2023
4
یادداشت روز؛

تجاری سازی گردشگری خوراک در صنعت گردشگری

  • کد خبر : 1614
  • ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۱
تجاری سازی گردشگری خوراک در صنعت گردشگری
تجاری کردن گردشگری خوراک به عنوان یک ایده و طرح فوق العاده خاص و مهم  ازسوی نگارنده متن برای اولین بار پیشنهاد و طرح مطالعاتی و کاربردی آن تنظیم گردیده که امید است با حضور مدیران توانمند و متخصص درحوزه های کلان همچون وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی کشور به مرحله اجرا درآید. تا باحضور مدیران و مجریان   توانمند و دلسوز و پیشکسوت دربخش خصوصی و حوزه گردشگری این امر مهم محقق گردد.و به تعبیری زیبا کار را به کاردان باید سپرد.

امروزه گردشگری خوراک به عنوان یک پدیده ای فراموش شده اما بسیار حیاتی در صنعت گردشگری، دربرخی محافل و مجامع، مجددا  مطرح گردیده است.

 خوراک ازمنظر دید عمومی به عنوان یک نیاز حیاتی و اساسی  مطرح بوده است.

در جوامع و ملت های  مختلف ، با رشد  تکنولوژی وبه تعبیری انفجار فضای  مجازی، خوراک در معرفی فرهنگ ،هنر، تمدن، جغرافیا و به نوعی تاریخچه یک  ملت، به عنوان اصلی بی بدیل و بی رقیب خصوصا درکشورایران، با داشتن تنوع وتعدد، مناطق و روستاها و شهرها و..میباشد که گفتنش ،به نوعی مثنوی هفتاد من میخواهد و بس.

با توجه به مطالعات انجام شده در حوزه های مختلف، همچون  رنگ ،طعم  مزه ،بو، مواداولیه، فواید جسمی و روحی ،خوراک های اصیل ایرانی ، و احیای مجدد آنها ،میتوان گامی مهم را درحوزه گردشگری خوراک برداریم.

  تجاری کردن گردشگری خوراک به عنوان یک ایده و طرح فوق العاده خاص و مهم  ازسوی نگارنده متن برای اولین بار پیشنهاد و طرح مطالعاتی و کاربردی آن تنظیم گردیده که امید است با حضور مدیران توانمند و متخصص درحوزه های کلان همچون وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی کشور به مرحله اجرا درآید. تا باحضور مدیران و مجریان   توانمند و دلسوز و پیشکسوت دربخش خصوصی و حوزه گردشگری این امر مهم محقق گردد.و به تعبیری زیبا کار را به کاردان باید سپرد.

 استفاده از فست‌فودها و خوراک هایی را که هیچ سنخیتی به لحاظ فرهنگی و پیشینه، نوع پوشش گیاهی ، وضعیت جغرافیایی ما ندارد   ،امروزه در سفره های خانوارهای عزیز ایرانی ویا  در اکثررستوران ها و  هتلها و…استفاده مینماییم و به نوعی جزفرهنگ ما گردیده است.

 فست‌فود ها به لحاظ جسمی و سلامت و اصول تغذیه نه تنها آنچنان مورد تایید نیست، بلکه هیچ تناسخ و تعاملی با سیستم فیزیولوژی و طبیعت و فرهنگ ما نداشته و ، از ابتدا تاکنون مهمان ناخوانده ای است که میبایست آنرا به نوعی مدیریت کرد.

البته استفاده از انواع خوراک دردنیا ،ازجمله ایرانی وفرنگی،وسایر مرسوم و معمول است .

اما در محاسبات مالی واقتصادی و درآمدهای ناشی ازسفر تقریبا یک چهارم هزینه سفر به خوراک تخصیص داده میشود . دراکثر کشورها ابتدا غذاهای محلی و ملی خود را درفضاهای توریست پذیر ،معرفی وسرومیکنند و درکنارآن خوراک های دیگر و متناسب با ذائقه گردشگران رانیز ارایه وسرو مینمایند

اما درحوزه  گردشگری ورودی (incoming )و حتی گردشگری داخلی (

Domestic)

انچه که بیش از ۸۰ درصد منوی غذایی، سفره خانه ها،هتل ها،مهمانپذیرها و رستوران ها و… را  را شامل می‌شود ،خوراک های غیرایرانی میباشد.

.هرچند با تزریق  یکی دیگر از انواع تاسیسات گردشگری، به نام‌ اقامتگاههای بوم گردی در چندسال اخیر ، به چرخه واحدهای اقامتی وپذیرایی گامی مهم برای احیای فرهنگ و معماری و خصوصا خوراک ایرانی برداشته شد.اما هنوز ابتدای راه هستیم که درمباحث بعدی اصول و سلسله مراتب گردشگری خوراک را هم به لحاظ تدریس، اجرا و استانداردهای تهیه و توزیع و سرو آن متناسب با مکان وزمان و ازبعدمحلی ،ملی و بین المللی ،آن توضیح و تشریح خواهم نمود.

امروزه بزرگترین عامل در

 حوزه برندینگ و مارکتینگ تکیه بر ، یونیک بودن ،کالا ویامحصول ارائه شده.میباشد که  بارها توسط سازمان ها و نهادهای بین المللی همچون WTO UNWTO بر آن تاکید شده است .

.

 گردشگری خوراک تحولی عظیم را در صنعت گردشگری رقم خواهد زد. درصورتی که توجه به‌ استاندارد سازی و تنظیم برنامه مدون که  محتوا و  تامین زیرساخت های این امر و سایرابعاد آنرا مطالعه واجرا نماید ،متناسب باشرایط جغرافیایی و اقتصادی وفرهنگی هرمنطقه مدنظر قرارگیرد.

یکی از کلیدی ترین اصول در حوزه صنعت گردشگری ایده پردازی و خلاقیت می باشد که در همین حوزه شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی در حوزه غذا توسط یونسکو در سال ۱۳۹۴ برنامه های متنوعی را اجرا کرد و این برنامه ها می تواند استارت و زمینه ساز شرایط بسیار خوبی در حوزه خوراک باشد .

گردشگری خوراک خود می تواند پیوند ناگسستنی،، صنایع دستی و هنرمندان آن را به لحاظ تولید ظروف و لوازم پخت و پز وسروغذا وسایر …را مستحکم کند.  تولید و  کاشت و فروش  محصولات گیاهی و ارگانیک و کشاورزی ،برای تهیه خوراک های محلی و اصیل ایرانی  را در این حوزه  رونق بخشد،.

وازسویی دیگر  میراث معنوی و مادی ماندگار را در سطح جهانی به نام ایرانیان ثبت و ضبط خواهد کرد و درکنار دیگر جاذبه ها واماکن بی بدیل و میراث های مادی و معنوی ، گردشگران  خارجی را بیش ازپیش برای سفر به کشورمان ،تشویق خواهد کرد. وهمچنین  تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و فعالان زیادی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم  وارد چرخه اقتصادی واشتغال نموده و  صدها انتفاع مادی و معنوی وفرهنگی بوجود می آورد

.دردنیایی که تشابه تکنولوژی و ساختمان و حمل ونقل درکنارمزایای ایجاد شده ، به نوعی یکنواختی را به ارمغان آورده ،خوراک های اصیل ایرانی ،ددرکنار جاذبه های فرهنگی و خاص ایرانی یک مزیت رقابتی را برای کشور عزیزمان درحوزه گردشگری بدنبال خواهدداشت.

در پایان،  طرح تجاری کردن گردشگری خوراک را به صورت زیر پیشنهاد میدهم.   باتوجه به وجود قوانین و دستورالعمل‌های موجود، همچون  ساخت، ایجاد ، بهره برداری، نظارت و نرخ گذاری  تاسیسات گردشگری که در  حوزه معماری، تاسیسات، ساختمان، و تجهیزات فضاهای اقامتی، خدماتی و پذیرایی تحت نظارت و پوشش وزارت میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی ،سالیان گذشته تا کنون تدوین و اجرا گردیده است. مبحث مهم  خوراک های ایرانی به عنوان یکی از آیتم های ویژه ، با تدوین دستورالعمل واحد و متناسب با موقعیت فرهنگی و جغرافیا یی هر استان  تنظیم گردد و به تمامی استانها واحدهای تحت پوشش دولتی و خصوصی ،انجمن و جامعه  های حرفه ای  گردشگری  جهت  اجرا ابلاغ گردد.

و در بحث نرخ گذاری و درجه بندی، تاسیسات گردشگری ،خصوصاً فضاهای اقامتی ،خدماتی و پذیرایی  مبحث گردشگری خوراک به اجرا درآید، تا ضمن کمک به رونق و تولید خوراک های ایرانی و صدها مزیت دیگر به سلامت جسم و جان و روح هم میهنان عزیزمان کمک کرده و گردشگران داخلی و خارجی را نیز از این مزیت برخوردار نماییم.

 و نتیجه مهم دیگر این است  که گردشگری خوراک از حالت کتابخانه‌ای و تئوری، به یک امر کاربردی و اجرایی در آمده و آنچه که از حوزه فرهنگ و کتابخانه ای ،متناسب با نیاز و با برنامه ،دراقتصاد نیز  به عنوان‌ یک پایه اصلی  ،قرارگیرد ،قطعا ماندگار بوده و به قطع یقین  احیا خواهد شد‌.

لینک کوتاه : https://rahbalad.news/?p=1614
  • نویسنده : روح الله روانشاد مدرس،فعال وپژوهشگر حوزه گردشگری .
  • ارسال توسط :
  • 289 بازدید
  • بدون دیدگاه

درج نظر

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه در سایت منتشر خواهد شد.
  • نظرهایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • نظرهایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهند شد.