• امروز : جمعه - ۳۱ شهریور - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 22 September - 2023
8

ایران در هفته بین‌المللی صنایع دستی شگفتی آفرید

  • کد خبر : 729
  • ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۳
ایران در هفته بین‌المللی صنایع دستی شگفتی آفرید
رویداد بین‌المللی «هفتۀ صنایع دستی ایران» Iran Craft Week همزمان با روز جهانی صنایع دستی در 20 خرداد بصورت مجازی و با حضور سران شورای صنایع دستی جهان WCC، وزیر گردشگری ایران و معاون صنایع‌دستی کشور برگزار شد.

رویداد بین‌المللی «هفتۀ صنایع دستی ایران» Iran Craft Week همزمان با روز جهانی صنایع دستی در ۲۰ خرداد بصورت مجازی برگزار شد. این رویداد که با هدف ارتقای جایگاه ایران در میان بازیگران منطقه از منظر سیاست‌گذاری فرهنگی در صنایع دستی و فرصت‌سازی برای گسترش بازارهای خارجی تدارک و برنامه‌ریزی شده است، با حضور سران شورای صنایع دستی جهان WCC، وزیر گردشگری ایران و معاون صنایع‌دستی کشور برگزار شد. رئیس شورای جهانی صنایع دستی، رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه، ریاست سازمان اقتصادی اکو، معاون بخش آسیای مرکزی شورای جهانی و سه نفر از روسای سابق شورای جهانی از کشورهای کویت، انگلستان، ازبکستان، هند و اندونزی در آیین گشایش سخنرانی داشتند. به واسطه برنامه‌های متنوعی که در این رویداد پیش­بینی شده و دعوت از کنشگران مهم صنایع دستی شرکت­کنندگان در این رویداد آنلاین از کشورهای ایتالیا، روسیه، یونان، دانمارک، هلند، برزیل، هند، چین، اندونزی، انگلستان، ایرلند، اسپانیا، استرالیا، اسکاتلند و… حضور دارند به همت جمعی از فعالان بخش خصوصی و با حمایت و همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جامعه گردشگری الکترونیکی ایران در حال برگزاری است.

رویداد بین‌المللی هفته صنایع دستی ایران از بخش‌های مختلفی مثل سخنرانی، وبینار، استدیو ویزیت، معرفی فروشگاه‌های صنایع دستی و برندهای صنایع دستی کشور و شنیدن داستان موفقیت آن­ها تشکیل شده و پژوهش‌گران، کارآفرینان، هنرمندان و صاحبان تجارت­خانه­ها از ۲۹ کشور از سراسر دنیا در این رویداد شرکت کرده­اند. این رویداد، بین­المللی­ترین رویداد صنایع دستی در این سه الی چهار دهه اخیر می‌باشد. در این رویداد جایزۀ ویژۀ کارآفرینِ اجتماعیِ صنایع دستی به سه نفر از کنشگرانِ روستایی که توانسته اند با استفاده از صنایع دستی زندگی جامعه محلی­شان را تغییر دهند اهدا می‌گردد.

 علی ­اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سخنران نخست این نشست، وب­گاه هفتۀ صنایع دستی ایران (Iran Craft Week) را به عنوان مرجع رسمی رویداد فرهنگیِ بزرگی که جزو برنامه­های سالانۀ معاونت صنایع دستی قرار دارد، معرفی کرد و گفت «از لحاظ اقتصادی، نسبت به سدۀ اخیر تمایز قابل توجهی به وجود آمده و بسیاری از اقتصاددانان بر توجه به صنایع خُرد و در رأس آن­ها، صنایع دستی به عنوان عاملی مهم در توسعۀ پایدار تأکید می­کنند. این در حالی است که کشورهایی نظیر ایران، به سبب تاریخ بلند و دارا بودن اقلیم­های گوناگون، غنی­ترین و همچنین متنوع­ترین رشته­های صنایع دستی را به خود اختصاص داده و از این لحاظ می­توانند جایگاه قابل توجهی را در میان کشورهای جهان پیدا کنند»

سعد القدّومی رییس شورای جهانی، سخنرانِ دوم این رویداد ضمن برشماری سابقه طولانی ایران در  معماری، فولکلور و صنایع دستی از علاقۀ رییس سابق شورای جهانی صنایع به ایران نیز به بیان خاطرات سفرهایش در سال ۲۰۱۶ در ایران صحبت کرد و به محبت و مهمان‌نوازی سفرای ایران درکویت و نیز وزرای میراث و گردشگری اشاره کرد. او این رویداد را برای ایجاد روابط بیشتر میان ایران و سایر کشورهای عضو شورای جهانی ضروری دانست و اظهار داشت این رویداد به پی­گیری، پیشرفت و تحکیم بخش صنایع دستی در میان کشورهای عضو کمک خواهد کرد.

خاطرنشان می‌نماید بیش از ۹۰ کشور جهان عضو این شورا هستند. ایران نیز از سال ۱۳۴۷ عضو آن بوده است و در کنار کشورهای بحرین، عراق، اردن، کویت، لبنان، عمان، فلسطین، قطر، عربستان سعودی، سوریه و امارات متحده عربی جزو منطقۀ غرب آسیا به شمار می­آید.

در این رویداد جهانی خانم پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران و همچنین معاون بخش آسیای غرب شورای جهانی صنایع دستی درباره سابقه فرهنگی و تنوع جغرافیایی کشور ایران سخن گفت که منتج به تنوع صنایع دستی در کشور شده و نقطۀ قوتی برای ایران به شمار می­آید. او ایران را بهشت باستان­شناسی نامید و گفت که سابقه صنایع دستی در کشفیات این منطقه به هزاران سال قبل برمی­گردد. او به فرش پازیریک، ریتون­های ساسانی و دست­ساخته های شاهکار سلجوقی و خطاطی­های تیموری اشاره کرد و هنر دستی دورۀ طلایی صفوی را یادآور شد. او دورۀ قاجار را دورۀ بازآفرینی هنرهای دستی نامید و با اشاره به استمرار این هنرها در طول زمان تا کنون، صنایع دستی را یکی از درگاه‌های شناخت ملت ایران دانست. او گفت این معاونت طی سال­های اخیر تلاش کرده تا ۲۹۵ گونه صنعت دستی تولید شده در ایران را معرفی و مستندسازی کند و پژوهش­های فراوانی را در این خصوص سرپرستی کرده است. او به ۱۴ شهر جهانی صنایع دستی ایران اشاره کرد و آن را نشانه‌ای از هویت ایرانی دانست. خانم محمودیان با اشاره به همه‌گیری کرونا، رویداد هفته صنایع دستی را دریچه‌ای برای ایجاد تغییر دانست و گفت در تارنمای این رویداد داستان­های موفقیت کارآفرینان ایرانی صنایع‌دستی را خواهید دید.

در این رویداد خانم روزی گرینلیز از روسای سابق شورای جهانی صنایع دستی نیز ضمن تبریک روز جهانی صنایع دستی و ابراز شگفتی از تعداد سخن­رانان مهم جهانی در آیین گشایش رویداد به اتفاقاتی اشاره کرد که در این دوره دشوار کرونا بر سر هنرورزان و کنشگرانِ صنایع دستی فرود آمده است. او با اشاره به برخی از سخنرانی­های روزهای آینده اظهار داشت وظیفۀ همه ما در ایران و در شورای جهانی این است که راه حلی برای رکود مشاغل مبتنی بر صنایع دستی در این دوره دشوار بیابیم. او با اشاره به سفرهایی که به ایران داشته، ایران را یکی از فعال­ترین کشورها در شبکۀ شهرهای جهانی دانست و تنوع محصولات صنایع دستی ایران در شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی در ایران را شگفت‌آور خواند.

 حمیدرضا شش­جوانی اقتصاددان فرهنگ و مدیر موسسه توسعه صنایع فرهنگی و خلاق پنجمین سخنران این رویداد بود. او «تجمعِ طبقه­ی خلاق» را پایۀ رشد اقتصادیِ قرن بیست­ویکم دانست و گفت ساختار هر اقتصادی در فرآیند توسعۀ خود، به تدریج به سمت بخش‏های کم‏وزن‏تر، پیشرفته‏تر و خلاق‏تر حرکت می‏کند و مطابق گزارش های جهانی درباره میزان رشد صنایع خلاق می‌توان گفت ساختارِ تولید در اقتصاد جهانی به سمت این صنایع میل کرده است به گونه‌ای که برخی اقتصاددانان این روند را فرهنگی شدن اقتصاد نامیده­اند. او با اشاره به تحقیقاتی راجع به مزیتهای نسبی آشکار شدۀ یکنواخت SRCA در کشورهای منطقه توجه سیاست­گذاران را به محصولات و خدمات گردشگری، صنایع خلاق و هنرها جلب کرد. این اقتصاددان فرهنگ ضمن برشمردن ظرفیت­های صنایع دستی و رویداد هفته صنایع دستی ایران برای تقویت صلح در منطقۀ پر آشوب خاورمیانه به اعضای شورای جهانی صنایع دستی پیشنهاد برگزاری مشترک بازار صنایع دستی CRAFT FAIR  با همکاری سازمان­های منطقه­ای نظیر اکو را مطرح کرد. شش­جوانی در پایان از نمایندگان همۀ کشورهای شرکت­کننده در این رویداد که در شرایط تحریم ناعادلانۀ ایران با شرکت خود در این رویداد به یاریگریِ صلح، هنر و هنرورزانِ ایرانی آمده‌اند، تشکر کرد.

خانم اوشا کریشنا از هند، سخنران بعدی از روسای سابق سازمان جهانی صنایع دستی بود. خانم کریشنا با اشاره به قدمت حضور ایران در شورای جهانی صنایع دستی گفت: اینک که ایران برای روز جهانی صنایع دستی برنامه بزرگداشت ترتیب می­دهد، بهتر است این کار در سایر کشورها هم پی­گرفته شود و از ایران بابت ارایه این ایده تشکر کرد. خانم کریشنا که جزو داوران گزینش شهرهای جهانی است اشاره کرد که طی سفرهای زیادی که به ایران داشته غنای ذخایر صنایع دستی کشور را ستودنی دانسته است. او با اشاره به وضعیت استثنایی همه‌گیری کرونا که دشواری‌های فراوانی را برای هنرورزان ایجاد کرده است گفت نه تنها تجارت صنایع دستی بلکه برخی از افراد ارزشمند این حوزه در هند و شاید در سراسر جهان از بین رفته‌اند. حالا که ایران در چنین شرایطی روز جهانی صنایع دستی را جشن می‌گیرد مانند این است که راهی برای رهایی از این شُک تدارک دیده است. او گفت چنین کاری فرستادن پیام امیدواری به تمامی هنرورزان صنایع دستی در جهان است و به وزارت میراث فرهنگی ایران برای چنین دستاوردی تبریک گفت. او با اشاره به فهرست برنامه‌هایی که ایران در این هفته تدارک دیده است گفت دستاورد این برنامه مهم برای همه کسانی که شرکت می‌کنند چشم‌گیر خواهد بود و ادامه داد موفقیت ایران در برگزاری این رویداد مهم است و موفقیت (امیدی) است که در شرایط کنونی همه ما بدان نیازمندیم.

 

سخنران بعدی راجا فوزیه از مالزی رییس سابق شورای جهانی در بخش آسیا و اقیانوسیه بود. او با اشاره به برنامه‌ای  محلی در کشور مالزی گفت یک روز برای صنایع دستی دارند که سال­ها بود آن را جشن می‌گرفتند و مدتی است که دیگر برگزار نمی‌شود. در جشنی که در مالزی است پدران و مادران به همراه کودکان و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با هم در جشن ساخت و آموزش و نگاه به میراث­شان شرکت می‌کنند. او گفت تجربه ایران برای برگزاری این رویداد در روز جهانی صنایع دستی در خردادماه حتما برای ما و سایر کشورهای جهان الهام­بخش خواهد بود. او به تجربه مشابه در پاکستان در سال ۱۹۹۴ اشاره کرد که سه بنیاد بین‌المللی در اجرای آن مشارکت داشتند و ادامه داد ما با در اختیار داشتن تجربه تاریخی دیگران بهتر می‌توانیم سیاست­ها، استراتژی‌ها و برنامه‌های اقدام را برای چنین رویداد مهمی ارزیابی کنیم. خانم فوزیه در ادامه گفت برنامه‌ای که برای این هفته تدارک دیده شده نمونه خوبی برای نشان دادن پیوستگیِ گذشته، امروز و آینده است. او خطاب به هنرمندان و کسب‌وکارهای صنایع دستی گفت که در این دوران همه‌گیری کووید، اراده و رویاهای‌شان را زنده نگه دارند که راه رهایی غیر از این نیست. چرا که صنعتگری، دست، قلب و مغز است و در این برهه قلب‌ها پیش­برنده هستند. این نور و روشنایی امید است که مانع دست کشیدن از رویاهای­مان است. یادمان باشد تا وقتی انسان می­تواند بیاندیشد و کار کند، امید وجود خواهد داشت.

 سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو سخنران بعدی بود. او با جمله‌ای از آرتور شوپنهاور شروع کرد که هنر را روشنایی و شمع راه معرفی می­کرد. آقای بختی اظهار خوشوقتی کرد که این برنامه بین‌المللی در یکی از کشورهای عضو اکو برگزار می‌شود. او صنایع دستی و فرهنگ را وسیله‌ای دانست که بر اساس آن همه ملت‌های جهان می‌توانند به هم نزدیک شوند. زبان هنر و میراث یگانه است و مشترک میان همه اقوام. پس این برنامه فرصتی است برای قوام‌بخشی به صلح و همبستگی میان همه کنشگران صنایع دستی. او در مقام ریاست موسسه فرهنگی اکو از هنرمندان و صنعتگران دعوت کرد تا علی‌رغم همه مشکلات و دشمنی‌هایی که بیش از هر روز دیگری در میان ما وجود دارد، با کمک یکدیگر صلح، همبستگی و رهایی را تجربه کنیم. او گفت جهان امروز ما نیاز به اقدام جمعی دارد. او خبر از یک برنامه نزدیک در موسسه اکو داد که طی آن هنرهای سنتی و صنایع‌دستی در مرکز کار خواهند بود.

 

لینک کوتاه : https://rahbalad.news/?p=729

درج نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه در سایت منتشر خواهد شد.
  • نظرهایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • نظرهایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهند شد.