• امروز : پنج شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 21 September - 2023
3
با حضور معاون گردشگری در اجلاس منطقه‌ای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) انجام گرفت:

اقدام جهت توسعه روابط گردشگری ایران در آسیا

  • کد خبر : 2249
  • ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۲
اقدام جهت توسعه روابط گردشگری ایران در آسیا
لازم به ذکر است اهم موضوعات مطرح شده در سی‌وپنجمین نشست مشترک منطقه شرق آسیا و جنوب آسیا همزمان با پنجاه و نهمین نشست کمیسیون منطقه‌ای جنوب آسیا سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)که با حضور زوراب پولولیکاشویلی دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، وزرا و نمایندگان کشورهای جنوب آسیا و نیز معاون آسیا و اقیانوسیه دبیرکل، هری هوآنگ برگزار شد...

حضور معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سی وپنجمین نشست مشترک منطقه شرق آسیا و جنوب آسیا همزمان با پنجاه و نهمین نشست کمیسیون منطقه‌ای جنوب آسیا سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در بازه زمانی ۲۵ الی ۲۷ خردادماه جاری در کشور کامبوج شهر پنوم‌پن، تلاش برای گسترش روابط گردشگری میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای هدف منطقه آسیا را به دنبال داشت.

به گزارش راه بلد به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی علی‌اصغر شالبافیان با حضور در کشور کامبوج برای شرکت در سی وپنجمین نشست مشترک منطقه شرق آسیا و جنوب آسیا همزمان با پنجاه و نهمین نشست کمیسیون منطقه‌ای جنوب آسیا سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) ضمن دیدارهای متعدد با مقامات گردشگری کشورهای مختلف آسیایی زمینه ایجاد یا اجرای تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک را فراهم آورد.
دیدار با زوراب پولولیکاشویلی دبیر کل سازمان جهانی گردشگری و تاکید ایشان بر تلاش و اقدامات موثر حوزه گردشگری جمهوری اسلامی ایران و نیز نشست با مقامات گردشگری کشورهای مالزی، اندونزی، چین و هند از جمله مواردی هستند که معاون گردشگری کشور در راستای گسترش همکاری‌های مشترک گردشگری انجام داده است.
همچنین نشست با معاون گردشگری وزارت فرهنگ و گردشگری چین به منظور نحوه اجرایی کردن تقاهم‌نامه همکاری گردشگری دو کشور نیز از جمله سایر دستاوردهای دیدارهای مذکور بوده است.
علاوه بر این با توجه به اینکه اعضای وابسته نیز در این اجلاس حضور داشتند معاون گردشگری نشست با بخش خصوصی مربوطه را نیز با هدف توسعه روابط با همتای خود در ایران در دستور کار قرار داد.
همچنین تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از ۳۴ عضو اصلی شورای اجرایی در بدنه تصمیم‌گیر و یکی از دو نماینده جنوب آسیا تا سال ۲۰۲۵ نیز در پی مذاکرات و تلاش‌های معاون
گردشگری کشور در این اجلاس، محقق شد. همزمان با برگزاری کمیسیون های مذکور، علی‌اصغر شالبافیان با حضورکنفرانس کدهای بین‌المللی حمایت از حقوق گردشگران که با حضور کشورهای مهمی از جمله هند، چین، اندونزی، پاکستان، مالزی و دیگر کشورهای پیشرو در گردشگری منطقه برگزار شد، ضمن ارائه برنامه جمهوری اسلامی ایران، نتایج اولیه اقدام به منظور تعریف چارچوب‌های قانونی جهت رعایت حقوق گردشگران پس از همه‌گیری کرونا نیز اعلام شد.
در این نشست چالش‌ها و فرصت‌های موجود در بخش آسیا و اقیانوسیه و همچنین اقدامات موثر صورت گرفته از سوی منطقه برای بازگرداندن اعتماد به گردشگری جهت انتخاب این مقاصد مورد بررسی قرار گرفت و در پی آن تبادل ایده و تجربه‌های حاصل محقق شد.
لازم به ذکر است اهم موضوعات مطرح شده در سی‌وپنجمین نشست مشترک منطقه شرق آسیا و جنوب آسیا همزمان با پنجاه و نهمین نشست کمیسیون منطقه‌ای جنوب آسیا سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)که با حضور زوراب پولولیکاشویلی دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، وزرا و نمایندگان کشورهای جنوب آسیا و نیز معاون آسیا و اقیانوسیه دبیرکل، هری هوآنگ برگزار شد، عبارت هستند از: تعیین ریاست کمیسیون منطقه جنوب آسیا، در بازه زمانی ۲۰۲۳ الی ۲۰۲۵ ، تعیین نماینده منطقه جنوب آسیا در هیات رییسه نشست آتی مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری که قرار است در مهرماه سال جاری در کشور ازبکستان و شهر سمرقند برگزار شود، تعیین نمایندگان منطقه جنوب آسیا در نشست‌های تخصصی شورای اجرایی سازمان جهانی که دو نشست از نشست‌های سالانه آن همزمان با برگزاری مجمع عمومی در ازبکستان برگزار خواهد شد.
این درحالیست که نمایندگان منطقه جنوب آسیا در کمیته‌های اخلاق، آمار، گردشگری و رقابت‌پذیری، گردشگری و پایداری برنامه و بودجه، امور مربوط به اعضای وابسته و همچنین آموزش برخط، تعیین خواهند شد. لازم به ذکر است که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماینده منطقه جنوب آسیا در دو کمیته آموزش آنلاین و کمیته امور اعضای وابسته عضویت دارند.
علاوه بر موارد مذکور تعیین میزبان روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۵ با توجه به چرخشی بودن این رویداد مهم در میان مناطق شش‌گانه سازمان جهانی گردشگری و میزبانی منطقه جنوب آسیا در سال ۲۰۲۵ نیز از جمله سایر مباحث مطروحه بوده است و مالزی برای این میزبانی انتخاب شد.
لینک کوتاه : https://rahbalad.news/?p=2249

درج نظر

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 2انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه در سایت منتشر خواهد شد.
  • نظرهایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • نظرهایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهند شد.