• امروز : چهارشنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 27 September - 2023
6
یادداشت روز

آقای وزیر؛ اینجا همه با سیاست بیگانه اند

  • کد خبر : 951
  • ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۸
آقای وزیر؛ اینجا همه با سیاست بیگانه اند
و در نهایت بعد از گمانه زنی های متعدد و نام بردن از افراد گوناگون و بعضا متخصص در حوزه گردشگری جهت تصدی پست وزارت در این وزارت خانه نوپا ، سرانجام همانند سنوات گذشته قرعه به نام فردی غیر متخصص در این حوزه افتاد.

جدا از هرگونه اظهار نظر در خصوص توانمندی و یا عدم توانمندی گزینه معرفی شده به مجلس ، سوال اصلی این است که به راستی چرا همواره حوزه گردشگری و یا حتی میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور از حضور افراد متخصص و عضو این خانواده بزرگ در راس هرم مدیریتی محروم بوده اند و فعالین پر تلاش این حوزه همواره علیرغم شایستگی های فراوان در حاشیه حضور داشته اند.

سینا طالب زاده؛ کارشناس گردشگری وکارشناس ارشد علوم سیاسی

به نظر می رسد با توجه به شرایط موجود و شیوع بیماری بی رحم کرونا و به دنبال آن بحران عظیم رکود در بخش گردشگری کشور ، حل و یا مدیریت این بحران تنها از دست کسانی بر می آید که الفبای گردشگری کشور را آموخته اند و عمر خود را در آن گذرانیده اند . بی شک مدیریت گردشگری کشور در طول سالیان گذشته و به خصوص در جریان رکود ناشی از کرونا هرگز نتوانست آن طور که باید و شاید به کمک گردشگری کشور بشتابد و تنها با تصویب مصوبه های به ظاهر حمایتی و در واقع تزئینی تیشه به ریشه بسیاری از کسب و کارهای این حوزه وارد نمود.

بر کسی پوشیده نیست و نخواهد بود که گردشگری در کشور با تمام پتانسیل های موجود چه در بعد توانمندی نیروی انسانی و چه در بعد مواهب و جاذبه ها هرگز نتوانست به شاخص های استاندارد توسعه دست پیدا کند و همواره با ورود و نفوذ اهداف سیاسی، این جریان از مسیر اصلی خارج گردید . نگارنده با توجه به تحصیلات در هر دو حوزه علوم سیاسی و گردشگری معتقد است ذات گردشگری به گونه ای می باشد که در حیاط آن هیچ صندلی برای سیاست طراحی و در نظر گرفته نشده است و تاریخ خود گواه این موضوع می باشد که همواره و همیشه این گردشگری و اهداف آن بوده است که به کمک سیاست و به طور شاخص بعد دیپلماسی آن آمده است .
حال روی سخن با وزیر محترم گردشگری و یا بهتر بگوییم وزیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور.

جناب آقای وزیر ، جامعه گردشگری کشور اکنون در فضایی در حال تنفس است که حاصل دسترنج و مرارت ها ی فعالین این حوزه می باشد و یا اگر بخواهیم خودمانی تر عرض کنیم ، این خانواده هیچ گاه منت دار کسی نبوده و نیست و تنها عشق است که آنان را تا بدین جا سرپا نگاه داشته است . متاسفانه در طول سالیان گذشته چه از سوی سازمان میراث فرهنگی و چه بعدها وزارت میراث فرهنگی هیچ گاه برنامه ای مدون جهت توسعه همه جانبه و پایدار صنعت گردشگری کشور ارائه نگردید و اکثر قریب به اتفاق دستورالعمل ها و آیین نامه های صادره به دلیل اشکالات موجود، در میانه های راه یا اصلاح گردیدند و یا به یک باره ملغی اعلام شدند.

جناب آقای وزیر ، درد امروز گردشگری کشور صدور بخش نامه و آیین نامه نیست که چه بسا به دلیل حاکم بودن روح حرفه ای گری در صنعت گردشگری کشور و در بین فعالین این حوزه ، در صورت فقدان هر گونه نظارت حاکمیتی نیز این روند از حرکت نمی ایستد . اما آنچه که در این سالیان سوهان روح گردیده و همواره فعالین پرتلاش این حوزه را دلسرد نموده است ورود و رسوخ سیاست و مشتقات آن در بدنه گردشگری کشور می باشد که این موضوع با توجه به شرایط موجود منجر بدان گردیده که در صورت عدم اتخاذ تصمیات سریع و کاربردی دیگر نمی توان آینده خوبی از صنعت گردشگری کشور را به انتظار نشست.

جناب آقای وزیر ، گردشگری صنعتی است پیچیده و بر خلاف سایر صنایع در کنار علم و تخصص در آن فرهنگ ، عشق ، احساس ، تنوع ، سرزندگی ، شور ، نشاط و … موج می زند و این موید این امر می باشد که مدیریت گردشگری نیازمند فردی از جنس گردشگری می باشد و چه بسا تاریخ گردگشری کشور بیانگر این موضوع می باشد که هر کجا مدیری غیر تخصصی در هر سطح مدیریتی به کار گمارده شد متاسفانه شاهد نتایج مطلوبی نبودیم و البته ناگفته نماند که در این بین مدیرانی هم بودند و هستند که از محیطی دیگر پا به حیاط گردشگری نهادند و با درک صحیح و وفق با دغدغه ها از خود کارنامه مطلوبی به جا گذاشته اند.

و در پایان جناب آقای وزیر ، اینجا و در اتمسفر گردشگری کشور همه با سیاست بیگانه اند ، و حال که با تمام این تفاسیر نگاه حاکمیتی نسب به گردشگری کشور نگاهی سیاسی می باشد امید است با انتخاب مدیران متخصص در حوزه های مختلف این وزارت خانه و دمیدن روحی جدید به کالبد گردشگری کشور ، به مقداری هرچند اندک به خواسته ای بحق این جامعه پرتلاش و زحمتکش احترام نهیم.

لینک کوتاه : https://rahbalad.news/?p=951

برچسب ها

مطالب مشابه

درج نظر

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید تحریریه در سایت منتشر خواهد شد.
  • نظرهایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • نظرهایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهند شد.