به رسم هر سال با فرا رسیدن سال نو میلادی، رسانه‌های مختلف جهان به معرفی مقاصد جدید یا مهم سفر در سال ۲۰۱۸ پرداخته‌اند و گزینه‌های خود را در وب‌سایت‌ها و نشریات مختلف منتشر کرده‌اند. از سال ۲۰۱۳ به این سو، ایران در لیست مقاصد برتر برخی از نشریه‌های معتبر جهانی قرار می‌گرفت. حالا اما در هیچ کدام از این لیست‌ها نام ایران دیده نمی‌شود. در یکی از لیست‌هایی که برای سال ۲۰۱۸ ارائه شده، «لونلی پلنت» به عنوان یکی از معتبرترین رسانه‌های گردشگری در سراسر جهان، ۱۰ کشور برتر سال جدید میلادی را معرفی کرده که دامنه وسیعی از کشورهای مختلف از شیلی تا آفریقای جنوبی را در برمی‌گیرد. این نشریه معتبر حتی برخی از کشورهای کوچک و ناآشناتر را نیز معرفی کرده است که از این جمله می‌توان به کشورهای مالت، جیبوتی و موریس اشاره کرد. گرجستان، از کشورهای اطراف ایران نیز توانسته به این لیست راه یابد و این موضوع حاکی از تلاش آن برای ترویج گردشگری خود به‌عنوان یک صنعت درآمدزا و ارزآور است؛ چیزی که می‌تواند برای گردشگری ایران نیز درس‌هایی داشته باشد.
براساس گزارش «لونلی پلنت»، شیلی کشوری با معادن فراوان نقره است که با رشته کوه مرتفع آند در شرق این کشور از سایر بخش‌های آمریکای جنوبی و در واقع جهان جدا شده است. از طرف غرب نیزاقیانوس وسیع آرام این کشور را فراگرفته است. بیابان خشک آتاکاما نیز در شمال این کشور قرار دارد و در جنوب نیز این کشور محدود به جنگل‌های غیرقابل عبور پاتاگونیا است. شهروندان این کشور از محدوده‌های دورافتاده گرفته تا پایتخت آن سانتیاگو، در سال ۲۰۱۸ متحد خواهند شد تا دویستمین سالگرد استقلال این کشور را جشن بگیرند. با توجه به فعالیت‌های پروازی توقف‌ناپذیر جدید از لندن و ملبورن، گرفتن یک هواپیما و شرکت در جشن‌های این کشور ساده‌تر از همیشه شده است.
کره‌جنوبی، مقصد زمستانی
این گزارش همچنین، کره‌جنوبی را نمایانگر وضعیت مدرنیته آسیایی دانسته است. افزایش شدید آینده‌گرایی در سئول، پایتخت این کشور، در سال 2017 مشهود بوده؛ به گونه‌ای که چهره آن با افتتاح پروژه سئول-لو 7017 جدیدش تغییر بسیاری کرد. سئول-لو 7017 یک پارک بزرگ با کافه‌ها، رستوران‌ها و کتابخانه‌هایی است که در طول یک بزرگراه بدون مصرف ساخته شده‌اند. کره‌جنوبی موفق به کسب میزبانی المپیک زمستانی در سال ۲۰۱۸ در شهر پیونگ‌چانگ شده و این موضوع موجب می‌شود خط آهن جدید و پرسرعتی مسافران را از سراسر این کشور به منطقه‌ای که بازی‌ها در آن برگزار می‌شود، ببرد. به همین دلیل «لونلی پلنت» کره‌جنوبی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نامزدهای سفر خود در سال ۲۰۱۸ برگزیده است. البته این کشور جز زمستان، مقصدی تابستانی نیز هست و زندگی شبانه شهری آن از سوی این رسانه مورد توجه قرار گرفته است.
پرتغال، جایی برای شکم‌گردی

پرتغال، جایی برای شکم‌گردی

کارشناسان «لونلی پلانت» معتقدند، پرتغال کشوری است که از زیر سایه بلند گردشگری کشور همسایه‌اش، اسپانیا خارج شده و در حال تبدیل شدن به مرکزی پویا برای هنر، فرهنگ و غذاهای مختلف است. با افتتاح تعداد زیاد موزه‌هایی که هنرمندانه طراحی شده‌ و در دو سال گذشته باز شده‌اند، اکنون فضا برای بازدید از این کشور بسیار بهتر شده و سرآشپزهای معروف پرتغالی در حال ایجاد مراکز آشپزی ازلیسبون تا سواحل زیبای آلگاروه هستند؛ تا آنجا که هفت رستوران جدید در سال ۲۰۱۷ در فهرست راهنمای رستوران‌ها و هتل‌ها ستاره میشلن دریافت کردند. افزایش تقاضا برای سفر به پرتغال و جذاب شدن آن ناشی از شگفتی‌های طبیعی آن نیز هست. در سال ۲۰۱۶، بیش از ۳۰۰ ساحل نشان «پرچم آبی» را به دست آوردند و دو ذخیره بیوسفر جدید نیز نام‌گذاری شدند. به نظر «لونلی پلنت» جای تعجب نیست که همه در مورد این کشور کوچک و کنار دریا سخن بگویند.

آفریقای جنوبی، بهره‌بردن از نرخ مساعد ارز

سواحل و کوهستان‌ها، حیات وحش و مواردی دیگر همچون فرهنگ غنی و کلان‌شهری مانند کیپ‌تاون موجب شده‌اند آفریقای جنوبی از مقاصد دیدنی سال 2018 باشد و در میان کشورهای درخشان برای بازدید قرار بگیرد. در سال جاری، جاذبه‌های فراوان این کشور در «صدمین سال نلسون ماندلا در سال ۲۰۱۸: میراث وی» تقویت خواهند شد که یک برنامه رسمی از مجموعه‌ای از رویدادها است و شامل رقابت‌های ورزشی، آموزشی و هنری می‌شود و هدف از آن احترام گذاشتن و ارج نهادن به رهبر افسانه‌ای این کشور است. این رویداد ارزش‌های موجود در جامعه آفریقای جنوبی را نشان می‌دهد و نمایشگاه‌هایی مربوط به خدمات و ظرفیت‌های این کشور، احترام، شور و احساس و یکپارچگی را به نمایش خواهد گذاشت. بنابراین، امسال چیزهای بیشتری برای بازدید از آفریقای جنوبی وجود دارد و نرخ ارز مناسب آن در سال ۲۰۱۸ نیز موجب می‌شود بازدید از این کشور در سال جدید میلادی بیشتر شود.

آفریقای جنوبی

جیبوتی، از زمین‌شناسی تا فرهنگ

جیبوتی، از زمین‌شناسی تا فرهنگ

کشور کوچک جیبوتی یکی دیگر از کشورهایی است که برای سال 2018 مورد توجه «لونلی پلنت» قرار گرفته است. این کشور به نحوی است که ماگماهای آتشفشانی زیر پوسته‌ آن جریان دارند و بیابان‌هایی شبیه مریخ دارد که بخار این مواد از آنها بیرون می‌زند؛ کناره‌های دریاچه‌ها در این کشور نیز با کریستال‌های بزرگ نمک پوشانده شده است. چنین پدیده‌های زمین‌شناسی، موجب شده دلیلی برای سفر و برنامه‌ریزی برای رفتن به این کشور وجود داشته باشد. افزون بر این پدیده‌ها، جاذبه‌های دیگری نیز در این کشور وجود دارند که موجب شده‌‌‌اند «لونلی پلنت» به انتخاب آن به عنوان یکی از مقاصد برتر سفر در سال ۲۰۱۸ اشاره کند. این جاذبه‌ها شامل فرهنگ این کشور، سواحل آن و غواصی باورنکردنی با کوسه‌‌نهنگ‌ها که گروهی از انواع کوسه‌ها محسوب می‌شوند، است. تمام این موارد دلایلی ارائه کرده‌اند که به نظر «لونلی پلنت» با رفتن به این کشور می‌توان شاهد طبیعت در یکی از بکرترین حالات خود بود.

نیوزیلند، بهشت ماجراجویان

در مورد نیوزیلند، «لونلی پلنت» اشاره می‌کند که 25 سال قبل، مدت‌ها پیش از آنکه این کشور مانندخاورمیانه شود، فعالانه شروع به جذب ماجراجویان کرد. ویژگی‌های زمین‌شناسی این کشور و پیاده‌روی در آن موجب می‌شد سیاحت و اکتشاف این کشور بهبود یابد و مسافران از سراسر جهان نسبت به دیدن طبیعی‌ترین و غیرمعمول‌ترین مناطق جهان وسوسه شوند. اکنون، برای نخستین بار از زمانی که ۹ شبکه خط‌آهن در نیوزیلند راه‌اندازی شد، یک مسیر برای پیاده‌روی طولانی در دست ساخت است. خط آهن پاپاروآ و مسیر یادبود پایک ۲۹ که به یادبود ۲۹ معدنچی کشته شده در سال ۲۰۱۰ ساخته شد، تسهیلاتی در خصوص بازدید از جنوب بکر این کشور و عجایب ساحل غربی آن فراهم می‌آورد. ماجراجویان می‌توانند از صحنه‌های قابل توجه پیاده‌روی در این مسیر لذت ببرند

نیوزیلند، بهشت ماجراجویان

دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بنویسید

نظر خود را وارد نمائید.
لطفا نام خود را وارد نماید