شاید شنیدن وجود یک آبشار در دل کویر کمی غیر منتظره و غیر قابل باور به نظر برسد اما واقعیت اینست که منطقه «کشیت» در کویر سوزان لوت این صحنه غیر قابل باور را به حقیقت تبدیل کرده است.

کشیت در کویر سوزان لوت و در چند کیلومتری گرم ترین نقطه زمین که هیچ موجودی توان زنده ماندن ندارد به داستان های هزار یک شب می ماند و مجموعه ای از ده ها آبشار و چشمه را ایجاد کرده که به رویایی در کویر شباهت دارد.
استان پهناور کرمان کلکسیونی از اقلیم های مختلف است اما یکی از پیچیده ترین و شگفت آورترین اکوسیستم های این استان در مجاورت کویر گسترده و خوف آور لوت واقع شده است. گستردگی و بی آبی و تنهایی در کویر گسترده لوت سبب شده که از آن به عنوان نقطه صفر زمین یاد کنند و به واقع نیز مکانی است که به دلیل گرمای شدید هوا بی آبی و عدم امکان زندگی از آن می توان به عنوان یکی از اسرار آمیزترین نقاط زمین یاد کرد که همچنان رازهای سربه مهری در دل خود دارد که هر گردشگری را به سوی خود می خواند.

کلوت های شهداد، محوطه باستانی کوتوله ها، گرم ترین نقطه زمین در گندم بریان، رودخانه شور که علیرغم خشکسالی های شدید همچنان در کویر جاریست، دره ییلاقی و ارتفاعات برف گیر سیرچ و ده ها جاذبه اعجاب برانگیز دیگر در محوطه ای در حاشیه کویر و نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند.

دریایی در کویر

اما در این میان جاذبه شگفت انگیز که بیشتر به رویایی شیرین و افسانه شباهات دارد در دل کویر بی آب و علف و سوزان لوت واقع شده است که حتی ساکنان استان کرمان نیز از آن کمتر آگاهی دارند بعد از گذشتن از آخرین روستاهای مسکونی و مناطقی که می توان در آنها حیات و آب یافت و هنگامی که وارد دشتی مملو از شن و آفتاب سوزان می شویم و در ۴۰ کیلومتری شهر گلباف در دل کویر به ناگاه دره ای مملو از آب و نخلستان ظاهر می شود که به دلیل پر آب بودن مردم بومی منطقه از آن به عنوان دریا یاد می کنند. دره کشیت مملو از رودخانه و آبشارها کوچک و بزرگی است که از دیواره دره به داخل آن جریان دارد و در نهایت رودخانه ای از آب شیرین را در انتهی این دره زیبا تشکیل می دهند که به رویایی در کویر بیشتر شباهت دارد.

لینک کوتاه: rahbalad.news/U6G0C

دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بنویسید

نظر خود را وارد نمائید.
لطفا نام خود را وارد نماید