آیین سنتی “رزیف” در بندر کنگ‎

0

رزیف، مراسمی است سنتی در جنوب ایران که در گذشته دریانوردان پس از روزها کار و تلاش روی دریا، زمانی که به ساحل نزدیک می شدند، جهت شادی و رفع خستگی، اجرا می کردند.

امروزه این مراسم، در مراسم شادی و عروسی ها به نمایش گذاشته می شود.
رزیف جزیی از آیین ها و آواهای کار است. از این رو با تغییر شرایط و ضرورت های کار به دنبال تبدیل جهازهای بادی به لنج های موتوری که سبب شد تا کارهایی مانند برافراشتن بادبان یا کشیدن لنگر با آن آداب و رسوم خاص، یا صیادی و جمع آوری تور ماهیگیری بصورت دسته جمعی از میان برود، برای حفظ و بقای این آیین آن را با ترکیبی از رقص خیزران در جشن های عروسی به نمایش گذاشتند تا در کنار آن به یادآوری و حفظ میراث موسیقیایی پدران و آنچه بر آنها گذشته و رنج و مشقت های که برای به دست آوردن لقمه ای نان تحمل کرده اند، یاری رسانند و این آیین را به نسل های آینده منتقل کنند.

رزیف در گذشته رقص شمشیر بوده و به ضرورت تحولات تمدنی اکنون رقص خیزران است و جوهره و کارکرد انسانی آن ایجاد اتحاد و همبستگی؛ بنابراین بیشتر موسیقی حماسی محسوب می شود و خواندن آن اشعار برای ترغیب مردم به دفاع و جنگیدن از خاک سرزمین بوده است.
رزیف برگرفته از واژه رزیف است که به قرار گرفتن افراد در دو ردیف به هنگام اجرا اشاره دارد.
این مراسم در جزیره ­قشم­ بنام “­عضو­ا” یا “عصوا” معروف­ است، گویا این نام از خیزران به عنوان عصا گرفته شده که به مرور زمان به عصو ا تبدیل شده است.

عکس های حاضر، اجرای این مراسم سنتی همراه با برافراشتن بادبان های بوم مسی (لنج نمادین) در ساحل بندر کنگ استان هرمزگان است که همه سال در ایام نوروز اجرا می شود. / مهر

عکس ها از: میلاد رفعت

لینک کوتاه: rahbalad.news/3ZoMO

دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بنویسید

نظر خود را وارد نمائید.
لطفا نام خود را وارد نماید